DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ W HUFCU ZHP KOSTRZYN.

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ W HUFCU ZHP KOSTRZYN. 

"Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie"

Baden Lord Robert -Powell – twórca skautingu

22 lutego na całym świecie skauci obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. W tym szczególnym dniu skauci i harcerze przesyłając życzenia myślą o sobie wzajemnie, dziękują za przyjaźń i wspólną służbę. To szczególny dzień, w którym pomimo zgiełku codzienności mamy szansę poczuć wyjątkową, łączącą nas wszystkich więź braterstwa.

Jest to święto przyjaźni obchodzone od 1926 roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Skauci wybrali tę datę chcąc uhonorować sir Roberta Baden-Powella, twórcę skautingu i jego żonę Olave Baden-Powell, Naczelną Skautkę Świata. Oboje urodzili się właśnie 22 lutego. Ideą tego święta jest przypominanie o naczelnych wartościach ruchu skautowego – przyjaźni, współpracy, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na status społeczny, kolor skóry czy wyznanie.

W hufcu Kostrzyn nad Odrą Dzień Myśli Braterskiej  odbył się w dniach 19-20 lutego 2016 roku. We wspólnym świętowaniu wzięło udział 80 harcerzy i 20  zaproszonych gości, rodziców harcerzy i zuchów. W tym roku uroczystość odbyła się z noclegiem w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie w Kostrzynie nad Odrą. Drużyny z kostrzyńskiego hufca oraz zaproszony Szczep ,, Wicina’’ z Witnicy wspólnie wzięły udział w świecowisku harcerskim. Dh hm Darek Zajączkowski (Członek Rady Naczelnej ZHP) w asyście druhów: Patryka Woźniaka i Piotra Wojdyły rozpalili harcerski płomień.  Na świecowisku śpiewano harcerskie piosenki, wykonywano zadania z kapelusza skautowego oraz rozstrzygnięto hufcowy konkurs selfie, który został przygotowany przez dh Justynę Butylińską. Pierwsze miejsce w kategorii grupowej selfie drużyny - wygrała 7 DW PER ASPER. W kategorii indywidualnej 1 miejsce zajęła dh Adrianna Bogucka, 2 miejsce dh Dawid Galiński. Nagrodę specjalną otrzymał zuch Dawid Kardas. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Nagrody za harcerskie selfie ufundowała Komenda Hufca Kostrzyn. Wszystkie zdjęcia konkursowe można zobaczyć na stronie facebookowej Hufiec ZHP Kostrzyn nad Odrą. Po świecowisku odbył się turniej ,, Kocham Cię ZHP!’’, który został przygotowany przez dh Julitę Malaikę, dh Zuzannę Wronę i dh Karolinę Nadworską. W turnieju harcerze musieli się zmierzyć z wiedzą harcerską oraz z melodiami, które śpiewają na obozach czy zlotach. Turniej wygrała drużyna ,,Foczek’’, której kapitanem był dh Dawid Galiński. W drużynie tej byli zaproszeni goście, którzy jak się okazało doskonale pamiętają daty i wydarzenia związane z historią ZHP. Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą przygotował nagrody dla uczestników turnieju ,, Kocham Cię ZHP’’ - za co bardzo dziękujemy. Późnym  piątkowym wieczorem harcerze i zuchy udali się na grę terenową o kryptonimie ,, BI-PI’’, która została przygotowana przez dh Patryka Woźniaka oraz dh Piotra Wojdyłę. Gra terenowa zakończyła się ogniskiem na Twierdzy Kostrzyn. Zuchy z 20 GZ ,, Leśne Skrzaty’’ na ognisku dostąpiły do uroczystego złożenia obietnicy zuchowej i otrzymały znaczek Zucha.  Obietnicę złożyły zuchy: Dawid Kardas, Jakub Duliban, Zofia Charkot, Klara Słowińska i Marcel Osoliński. Niesamowitą niespodzianką było nadanie na ognisku harcerskim naramiennika wędrowniczego dla druhny Justyny Butylińskiej - drużynowej Gromady Zuchowej ,, Leśne Skrzaty’’.

Sobota przywitała uczestników DMB gimnastyką poranną w postaci zumby, którą poprowadziła dh Justyna Butylińska. Po śniadaniu odbyła na gra terenowa ,, Lelum polelum’’. Wspólne świętowanie Dnia Myśli Braterskiej zakończyło się ogniskiem pożegnalnym, na którym rozdano nagrody i dyplomy.

Komendantka Hufca bardzo dziękuję wszystkim osobom, instytucjom i braci harcerskiej, którzy zaangażowali się w organizację DMB. Dziękuję dla Dyrektora  Muzeum Twierdzy Kostrzyn Pana Ryszarda Skałby za udostępnienie  i możliwość zorganizowania ogniska i gry harcerskiej na terenie Twierdzy Kostrzyn. Dziękuję dla Pana Leszka Naumowicza - Dyrektora Zespołu Szkół za możliwość zorganizowania noclegu w szkole. Dziękuję dla Pani Moniki Juszkiewicz za przygotowanie posiłków dla zuchów i harcerzy. Dziękuję dla harcerzy: Patryka Woźniaka, Piotra Wojdyły, Justyny Butylińskiej, Rafała Fabjańczuka, Kacpra Przygockiego, Zuzanny Wrony, Julity Malaiki, Karoliny Nadworskiej za wsparcie  i pomoc w organizacji Dnia Myśli Braterskiej. Cieszę się, że spotkałam Was na harcerskiej drodze,  i że mogliśmy zrobić wspólnie Dzień Myśli Braterskiej. W skautingu najważniejsi są ludzie i tylko dzięki ludziom dla skautów nie ma rzeczy niemożliwych!!!!!

PHM ALICJA WOŁKOWSKA – KOMENDANTKA HUFCA ZHP KOSTRZYN